fbpx

Conflict Management – Çatışma Yönetimi Atölyeleri

  • dinamik-2
  • dinamik-1
Conflict Management – Çatışma Yönetimi Atölyeleri
Yüz Yüze Teklif Alın - İletişim
Egitim-1346

Çatışma Yönetimi Atölyeleri

Çatışma Yönetimi Nedir?

Bireysel farklılıkların bir ürünü olan çatışma, genel manada olumsuz olarak algılansa da, iyi yönetilebildiği zaman topluluklar için yıkıcı olmaktan çok yapıcıdır. Profesyonelce yönetilen bir çatışma işletmeye ya da gruplara, takım olabilme, esneklik, motivasyon, yaratıcılık, etkileşim ve yüksek kapasite gibi konularda yardımcı olacaktır. Çatışma yönetimi anlık durumlarda verilen tepkilerden ziyade, genel bir iletişim yeteneği ile alakalıdır. Kişinin öz farkındalığı, yani kendini tanıma oranı ve kişiler arası becerisi ne kadar yüksekse, çatışma yönetimi becerisi de aynı seviyede yüksek olur. Dolayısıyla, çatışma ortamına sahip olması muhtemel grup ya da işletmeler, soft skill denilen, ince yetenekleri yüksek çalışanlardan oluşmalıdır. Grup dinamikleri buna izin vermiyorsa, çatışma ve iletişim yeteneklerinin geliştirilmesi üzerine çalışmalar yapılmalıdır.

Çatışma Yönetiminin Önemi

Çatışma yönetimi, yöneticiler tarafından iyi analiz edilmelidir. Çünkü iyi bir yöneticiden beklenen, bireylerin ve kollektif hareketin faydasına yönelik çözümlerle çatışmayı yönetmektir. Bu da, birçok farklı çatışma ile karşılaşmış olmayı gerektirir. Çatışma stratejileri ve teorilerinin bireyler tarafından içselleştirilmesi de işletmelerde yaşanacak anlaşmazlık ve uyumsuzlukların kısa zamanda çözülmesini sağlayacak en yapıcı yöntem olacaktır.

Bu bağlamda Teamvy olarak yöneticilere ve ekiplerine çatışma yönetiminin içselleştirilmesine yönelik metodolojiler sunuyoruz. Birçok farklı çatışma türünü içerisinde barındıran senaryoların uygulandığı, çalışanların tüm stratejileri deneyimleyerek en uygun stratejiyi kendi kendilerine belirledikleri ve genel çatışma teorilerine hakimiyet kazandıran metotlarla bireyleri ve grupları anlaşmazlık ve çatışma ortamlarına hazır hale getiriyoruz. Hayat boyu kullanılabilecek bir program ile çatışma yönetimi konusunda sizleri hazır hale getiriyoruz.

Atölyenin İçerikleri

  • Çatışma ve Çatışma yönetimi kavramı
  • Çatışma yönetimi teorileri
  • K. Tomas & R. Kilmann Çatışma stratejileri
  • Prisoner’s Dilemma adlı simülasyon
  • 6 Şapkalı Düşünme tekniği atölye çalışması
  • Geri bildirim

Farklı geçmiş deneyimlere sahip kişilerin çalışırken yaşadığı çatışmalara dair çözümleri sunan “Kenneth Tomas ve Ralph Kilmann Çatışma Stratejileri” adlı çalışma için tıklayınız

İçsel çatışmanın grupların geleceği üzerindeki etkilerine bir örnek olan “Prisoner’s Dilemma” adlı çalışma için tıklayınız.

Çatışmalara farklı bir yaklaşım örneği olan “Animal Based Conflict Management Style” için tıklayınız.

Çatışma Yönetimine rol bazlı bir yaklaşım olan “De Bono’nun Altı Şapkalı Düşünme Tekniği” için tıklayınız.

Benzer Eğitimler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Ekibimiz en kısa zamanda sizinle iletişime geçecektir.

Onay Kutucuğu
Bu kutucuğu onaylayarak Teamvy'nin size elektronik posta göndermesini onaylamış olursunuz.